best websites of the world
css Design Awards

עורך דין גירושין קרני שלו | משרד עו"ד לגירושין וייצוג בדיני משפחה

עו״ד קרני שלו הינו מומחה לדיני משפחה ונכלל בין עורכי הדין המובילים בתחום. עוסק בגירושין ומומחה למשא ומתן וגישור, באמצעות שילוב ייחודי של הבנה, ידע משפטי רב וטקטיקה משפטית.

מרכז המידע


הסכם הורות משותפת

  • November 2010
  • Posted By admin
  • 0 Comments

מוסד המשפחה והזוגיות עובר שינויים ותמורות, המודל השמרני לעיתים נדחק לטובת בני זוג הרוצים לחיות יחד ולגדל ילדים בדרכם שלהם.

מודל משפחתי שכזה, מחזק את הצורך בהסכם הורות מקיף ומפורט אשר יסדיר, בין השאר אך בראש ובראשונה, את עניין גידול וחינוך הילדים.

קבוצה ראשונה ונפוצה מתייחסת לגברים ונשים אשר חפצים בהבאת ילד משותף. על קבוצה זו נמנים אנשים אשר ביודעין בוחרים להביא ילד משותף, לגדל ולחנך אותו. יכולים אלה להיות זוג הומוסקסואלים אשר בחרו להביא ילד לעולם ללא קשר זוגי מחייב וללא מסגרת משפחתית מקובלת, ולעיתים אף מבלי שיתגוררו יחד.

בשל הרצון המשותף, בני הזוג עורכים ביניהם מראש הסכם הורות שמטרתו להסדיר את חלוקת נטל ההורות בין שני ההורים.

הסכמי ההורות מסדירים מספר אלמנטים בסיסיים בגידול וחינוך הילדים, נותנים מענה לצורכי הילדים ומנסים להקיף כל צורך שיתעורר במהלך גידול הילד.

קבוצה זו כוללת גם בני זוג אשר מתחילים פרק ב’ בחייהם וחפצים בהולדת ילד, אך מבלי למסד את קשר הזוגיות ביניהם.

קבוצה שנייה מונה גברים ונשים אשר קיימו קשר מיני מזדמן ובלתי מחייב שבעקבותיו הרתה האישה. כאשר האישה תחפוץ בהבאת הילד לעולם, תוכל היא לעשות כן ולא ניתן יהיה לכפות עליה הפלה. טענות מצד הגבר כי הולך שולל ונגנב זרעו יעלו בתוהו, בית המשפט מסתכל על הילד שעתיד להיוולד ועל האחריות שיש לקחת על גידולו.

על כן, מומלץ להגיע להסכם הורות משותפת ולהסדיר את כל הנושאים ששנויים במחלוקת.

 עוגנים אשר חייבים להיכלל בהסכם ההורות:

משמורת – ההורים קובעים במשמורתו של מי יהיה הילד. על פי חוק הכשרות והאפוטרופסות שני ההורים הינם אפוטרופסיו הטבעיים של הילד. מכוח חוק זה נוצרת החובה והזכות לדאוג לצרכי הילד, חינוכו, לימודיו, הכשרתו לעבודה וכן שמירת נכסיו. הורים החיים בנפרד רשאים להסכים ביניהם מיהו ההורה אצלו הילד יתגורר ומטבע הדברים ישא בעיקר נטל הגידול.

מזונות – מזונות הילד כוללים את כלל ההוצאות בגין גידולו של הילד. דמי המזונות צריכים להיות מקיפים ולכלול את מזונו ולבושו, שכר הלימוד בגן ובבית הספר, חוגים, צופים, שיעורים פרטיים, הוצאות רפואיות, קייטנות, צעצועים משחקים וכמובן הוצאות מדור הכוללות את חלקו היחסי של הילד בשכר הדירה ובהוצאות השוטפות.

הסדרי ראייה –  בפועל ישן הילד אצל אחד ההורים, משמע יש לקבוע את הסדרי הראייה של האחר. הסדרי הראייה נקבעים על פי צורכי ורצון הצדדים. אולם יכולים הזוג להחליט על משמורת משותפת. מצב בו ההורים, באופן די זהה, מגדלים את הילד.

שם הילד – חוק השמות מסדיר את עניין השם כאשר ההורים אינם נשואים. במצב דברים זה, ישא הילד אוטומטית את שם משפחתה של אמו. במצב בו רוצים שהילד ישא את שם משפחתו של האב, יהיה האב צריך להסכים לכך. על כן, מומלץ עוד בעריכת הסכם ההורות, להסדיר עניין זה.

כאשר אנו מדברים על הקבוצה הראשונה- בני זוג החפצים בהבאת ילד, עריכת הסכם ההורות צריך להיות מקיפה שהתחלתה עוד בראשית הבדיקות טרם ההיריון. על הזוג לערוך בדיקות H.I.V ובדיקות גנטיות לשם הבטחת היריון ולידה תקינים.

אין להכביר במילים על גודל האחריות שבהבאת ילד לעולם וגידולו. בני הזוג חייבים לערוך הסכם מקיף וכוללני על מנת שלא יישאר להם אלא לגדל את ילדם המשותף.

עוד נקודה קטנה למחשבה- חשוב להסדיר את נושא הרכוש של בני הזוג בדומה להסכם יחסי ממון. האם לשתף או להפריד הפרדה רכושית מלאה בין ההורים. שאלות מסוג זה תלויות בנסיבות הבאת הילד ועל כן שונות ומשתנות, אולם יש לתת עליהם דגש למען הסר ספק בעתיד.

אשמח לעמוד לרשותכם לערוך הסכם הורות אחראי ומקיף אשר יכלול את האלמנטים החשובים בהורות. יש לנקוט במשנה זהירות בכתיבת הסכם מסוג זה שכן הראשון להיפגע הוא הילד.

Share

Comments